Bu sabah uyandığımızda sadece Fenerbahçe’nin değil, tüm Türk sporunun efsane ismi Can Abi’yi kaybettiğimizi okuduk. Biz ve bizim yaşımızdakiler, Can Bartu’nun sporculuk yıllarını çoğu zaman siyah beyaz, bazen de renkli fotoğraflardan ve birkaç videodan bilir. Bizden önceki nesil bile, onun futbolculuğunun son yıllarına yetişebilmiş. Ama bu onun nasıl bir efsane olduğunu, Fenerbahçe Spor Kulübü’nde profesyonel olarak hem basketbol hem futbol oynadığını, her iki branşta da milli takıma seçilen ilk ve tek sporcu olduğunu, bir Fenerbahçe-Galatasaray basketbol karşılaşmasında 28 sayı atıp daha sonra aynı gün içerisinde futbol maçına çıkıp gol attığını, jübile maçında Metin Oktay ile formasını değiştiğini öğrenmemize engel olmadı.

Lise yıllarımızda, Can Bartu spor basınının çok önemli isimlerindendi. Ben ve birçok arkadaşım, onun televizyon programlarındaki yorumlarını takip eder, Pazartesi günleri onun söyledikleri üzerinden futbol konuşurduk. Bazı arkadaşlar daha da ileri gider, Can Bartu’nun kendine has tarzını örnek alarak onun gibi konuşmaya çalışırdı.

O yıllarda Can Bartu benim için her zaman çok ilgi çekici bir isim oldu. Özellikle iki branşta profesyonel olması ve Türk futbolunun Avrupa’ya futbolcu ihraç etmediği yıllarda bir İtalya Serie A kariyeri geçirmiş olması her zaman ilgimi çekerdi. Bu yüzden de gazetelerde ne zaman bir Can Bartu haberi görsem hemen baştan sona okurdum. Hiç unutmam, bir gazete röportajında demişt ki, ‘Bana Sinyor diyorlar. Ama Sinyor o kadar önemli bir şey değil, İtalyanca’da Bay demek. Aslında İtalya’da bana Baron derlerdi. Sonradan Sinyor’a geriledik.’ Tabi bu sözleri gülerek, o kendine has tarzıyla söylüyordu.

Eşim İtalya’ya taşındığında, ben Türküm dediğinde 50 yaş üzeri İtalyanlar’ın ilk söylediği sözler Can Bartu oluyormuş. Bu, onun kendine has profesyonelliği, yeteneği ve tarzıyla orada da bıraktığı etkiyi açık bir şekilde gösteriyor.

Artık Can Abi aramızda değil. Ama geride bıraktığı anılar birçok kişi tarafından anlatılmaya devam edilecek. Yeni nesil sporcular ve gazeteciler de onun hayatını okuyup çok şey öğrenebilirler. Çünkü o örnek bir profesyonel sporcu, örnek bir gazeteci ve gerçek bir centilmendi.

Ne mutlu ki Fenerbahçe Spor Kulübü bundan yıllar önce, kulüp marşında da adı geçen Can Bartu’nun ismini kulübün antrenman ve kamp tesislerine vermiş ve ölümsüzleştirmişti. Şimdi Türkiye Futbol Federasyonu da, üzerinden fazla zaman geçmeden 2019/20 futbol sezonunun adını Can Bartu sezonu olarak belirlemelidir.

Güle güle Can Bartu. Seni unutmayacağız.


Category: Spor, Yaşam

One Response to Can Bartu

  1. Hatice türker says:

    Muhteşem yazmışsın tebrikler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Subscribe to Blog

Enter your email address in order to subscribe to my blog and receive notifications of new posts by email.


Categories


Calendar

April 2019
M T W T F S S
« Apr    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930