Türkiye’deki spor kültürsüzlüğü üzerine daha önce de yazmıştım. Şimdi yine yazmak durumundayım ve beni haklı çıkaran örnekler var olmaya devam ettikçe de yazacağım. Bilindiği gibi, FIFA U-20 Dünya Kupası 2013 Türkiye’de düzenlendi ve Fransa’nın şampiyonluğuyla sonuçlandı. Ev sahibi Türkiye ulusal takımı turnuvaya 2. turda veda etti. Çok da beklenmedik bir gelişme değildi. Bu yazıda zaten sportif bir değerlendirme yapmayacağım. Zira yazı turnuvaya olan taraftar ilgisi üzerine.

Gerek spor bakanı, gerek futbol federasyonu yetkilileri, gerekse de başbakan, turnuvanın ev sahipliği Türkiye’ye verildiğinden beri, Türkiye’nin böyle önemli organizasyonlara ev sahipliğinin altından başarıyla kalkacağından, bu evsahipliklerinin öneminden, ülkenin prestijinden söz edip durdu. Özellikle 2013 yılında ev sahipliği yapılan gerek bu organizasyon, gerekse Akdeniz Oyunları, 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları adaylığı için bir basamak olarak lanse edildi spor aşkıyla yanıp tutuşan halkımıza.

Harcanan paralara, yapılan stad yatırımlarına baktığımızda gerçekten de Türkiye bu anlamda organizasyonları almayı hak etmiş olabilir. Ancak her zaman olduğu gibi, paranın, yatırımın spor alanındaki en önemli kriter olmadığını, asıl dikkat edilmesi gereken olgunun bir ülkedeki spor kültürü olduğunu atladık. Ve yine sınıfta kaldık! Neden mi? Stadlarımız kötü olduğu için değil tabii ki de. Hepsi çok güzel, FIFA normlarına uygun stadyumlar. Ulaşım, sporcuların konaklaması, ağırlanması, TV yayını? Hayır, hayır, hepsi güzeldi. Sınıfta kaldığımız konu başka. Zirvedekilerin fazla da önem vermediği bir konu belki! Evet, Türkiye’de gerçekleştirilen FIFA U-20 Dünya Kupası tarihteki tüm U-20 Dünya Kupaları içerisinde en az seyircinin stadlarda canlı izlediği turnuva oldu! Üstelik seyirci sayısını artırmak için 12 yaşından küçüklerin anne ve babalarıyla birlikte stadyumlara ücretsiz girebilmeleri gibi kampanyalar da düzenlendi. Ama olmadı. Neden mi? Çünkü kabul etsek de etmesek de, Türkiye spor kültürsüzlüğünün en had safhada görüldüğü ülkelerden biridir. Türkiye’de futbol denince akla U-20 Dünya Kupası gelmez, kendi yerel liglerimiz ve asırlık kulüplerle bunlar üzerinden çatışarak mutlu olan sözde futbol taraftarları gelir. Amaç futbol izlemek, sporun güzelliklerini görmek değildir, varsa yoksa tuttuğumuz takımın kazanmasıdır. Spor kültürsüzlüğünde, kaybetmek bir seçenek değildir, olamaz! Sporun yöneticileri, ortamı geren açıklamalar yapmak, atletlerimiz doping skandallarıyla gündeme gelirken de susmak, gerçek sporseverlere neler olduğunu anlatmamak için oradadır adeta.

İşte böyle bir ülkede düzenlenen U-20, yani spor kariyerinin başındaki gençlerin katıldığı bir turnuvaya o ülkenin halkı tarafından ilgi gösterilmesini bekleyebilir misiniz gerçekten? Turnuva başlamandan önce populist açıklamalar yapan yöneticiler kendileri inanıyor muydu turnuvaya büyük ilgi olacağına? FIFA, turnuvadaki seyirci sayısının azlığından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi bile. Tabii burada FIFA da ev sahipliği kriterlerini tekrar gözden geçirse iyi olacak. Para demek, stadyum demek, tesis demek her şey demek değil! Bunu anlamak için kaç örnek daha görmek lazım? Rusya ve Katar’da düzenlenecek Dünya Kupalarını merakla bekliyoruz!

Şimdi kendi kendimize soralım, Türkiye’de açık ara en popüler  spor olan futbola bile ilginin bu kadar kısıtlı kaldığı bir ortamda, olası bir Olimpiyat ev sahipliğinde de en az seyirci rekorunu kırabilir mi bu büyük spor ülkesi!? Bence olur da oyunların ev sahipliği Türkiye’ye verilirse, vakit geçirmeden Guinness yetkililerine haber vermek lazım! Zira spor kültürü kolay oluşan bir şey değil, 7 yılda da fazla bir şey değişmeyecektir, Türkiye daha uzun yıllar bir spor ülkesi olamayacaktır. Bu ülkede bir takım şeyler kökten değişmedikçe, ben ve benim gibi gerçek sporseverler ve spordan anlayan kişiler daima azınlıkta kalacak ve ancak kendi bireysel çabalarıyla sporu olması gerektiği gibi takip edeceklerdir. İşin daha da kötü tarafı, sporun kültürsüzlükte tek başına olmaması; sanat, bilim ve eğitimin de aynı kaderi paylaşmasıdır.


Category: Spor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Subscribe to Blog

Enter your email address in order to subscribe to my blog and receive notifications of new posts by email.


Categories


Calendar

July 2013
M T W T F S S
« May   Aug »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031