Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), dün geceyarısı bir meclis darbesine maruz kaldı. Birliğin yetkileri ve gelirleri hükümet tarafından kaşla göz arasında gerçekleştirilen bir yasal düzenlemeyle kısıtlandı. TMMOB’nin halkı yakından ilgilendiren birçok karardaki etkinliği ortadan kaldırıldı.

Şaşırdım mı bu olana bir mühendis olarak? Hayır. Ben 2004 yılında mühendis olarak mezun oldukta sonra hiç sahada mühendislik yapmadım. Üniversitelerde, araştırma enstitülerinde bilimsel araştırmalar yaptım, ders verdim, tez danışmanlığı yaptım. Açıkçası yurt dışında bulunduğumdan dolayı da Elektrik Mühendisleri Odasına (EMO) bir türlü kayıt olamadım. Ama odayı ve TMMOB’e bağlı diğer odaları takip etmeyi bir gün olsun bırakmadım. Halkın güvenliğini, sağlığını, yaşam koşullarını yakından ilgilendiren durumlarda mimar ve mühendis odalarının olaylara bilimsel yaklaşımını ve yararlı önerilerini ve eylemlerini hep olumlu buldum, hep destekledim.

Maden işçilerimiz maden kazalarında hayatını kaybederken ‘kader kısmet’ diyenlere, sadece ama sadece bilim ve teknik ışığında yanıt veren Maden Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası ve diğer mühendislik odalarıydı. Ankara’da kombiden sızan doğalgaz sonucu zehirlenerek hayatını kaybeden gençler ile ilgili olarak, konuyla alakasız ‘yarı çıplak’ açıklamasını yapanlara yanıt yine Makine Mühendisleri Odası’ndan gelmişti. Bilimsel ve teknik değerlendirmeler sonucunda gerek maden kazalarında, gerek diğer benzeri olaylarda önlemlerin yetersizliğinden bahseden, insan hayatının önemi doğrultusunda atılması gereken adımları tek tek açıklayanlar mühendis odalarımızdı. Son kentsel dönüşüm planlamalarında, yeşil alanların AVM projelerine feda edilmesi konusunda da yine devreye girdi TMMOB. Bu kez çok değerli mimar odaları, halkın isteklerini, doğru kentsel tasarımın gerektirdiği şartları bilimsel ve teknik yaklaşımlarla ele alarak görüşlerini bildirdi.

Ve sonunda dün geceki durum ortaya çıktı. Bazılarına bu kadar bilim ve teknik fazla geldi. Daha doğrusu bilimsellik işlerine gelmedi. Onlar yine kader kısmet demek, halk için en iyisini biz biliriz, biz yeri gelince mühendis, yeri gelince mimar oluruz demek istediler.

Şimdi halkını seven mimar ve mühendisler, dün TMMOB ile ilgili alınan karara sonuna kadar karşı çıkmalı, bu konunun takipçisi olmalıdırlar. Unutmayın ki TMMOB ile başlayan bu hamle, yakında Türk Tabipleri Birliği ve diğer mesler örgütleriyle de devam etme potansiyeline sahiptir.

Bilim ve teknikten asla şaşmamanız dileğiyle…


Category: Yaşam
Tags:

One Response to Bilim düşmanlarının son kurbanı TMMOB

  1. mitchell says:

    Thank you for sharing your thinking with this blog. Also, a myth regarding the banking institutions purposes when referring to property foreclosure is that the lender will not likely getreceive my own installments. You will find there’s degree of your time in which the standard bank will take repayments here and there. If you’re also deep within the gap, they’re going to generally demand that you pay out that settlement in full. Even so, i am not saying that they’ll not take any sort of payments in any respect. In the event you along with the financial institution can have the ability to work some thing away, this foreclosure approach might cease. However, in case you still neglect obligations under the fresh plan, the property foreclosures process can just pick upward exactly where it left away from.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Subscribe to Blog

Enter your email address in order to subscribe to my blog and receive notifications of new posts by email.


Categories


Calendar

July 2013
M T W T F S S
« May   Aug »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031