Bundan yaklaşık 1 ay kadar önce, arabamla İpsala sınır kapısından geçiş yaparak Türkiye’den Yunanistan’a gittim. Sınırda rutin pasaport kontrolü sırasında gerek Türk, gerekse Yunan pasaport polisi uluslararası sürücü belgesini görmek istedi. Bende Federal Almanya Cumhuriyeti ehliyeti olduğundan ve bu ehliyet Avrupa Birliği sınırlarında geçerli olduğundan bunu göstererek geçiş yaptım. Türkiye Cumhuriyeti ehliyeti sahiplerinden istenen ek uluslararası sürücü belgesine gerek kalmadı. Ancak bu konu seyahat sırasında aklıma takıldı. Neden ek bir belge isteniyordu? Zira yurt dışına turist olarak giden Türk vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen sürücü belgeleri 6 ay boyunca geçerli. İtalya’ya, Fransa’ya, Almanya’ya, ABD’ye ve diğer birçok ülkeye turist olarak veya iş gezisi için gittiğinizde araba kiralayabilirsiniz mevcut sürücü belgenizle. Peki neden karayolu sınır kapısından geçişte farklı bir uygulama var? Henüz yanıtı bulabilmiş değilim ancak seyahatten döndükten sonra bir şey öğrendim. Uluslararası sürücü ehliyeti denen belgeyi almak tamı tamına 346,80 TL ödemek durumundasınız Turing ve Otomobil Kurumu internet sitesinden gördüğüm kadarıyla. Şimdi merak etmeden edemiyorum. Burada gerçekten uluslararası bir anlaşma gereği mi bu belge gerekli yoksa Türk ve Yunan birimlerinin anlaşması sonucu insanlar bu parayı ödemeye mahkum mu bırakılıyor?

Bu arada yeni bir haber de AB normlarına göre yeniden düzenlenecek sürücü belgeleriyle ilgili. Görünüşe göre sürücü ehliyeti sahipleri yeni kartlarını almak için 101 TL değerli kağıt ücreti ödemek durumunda. Bu konuda geniş çaplı bir protesto internet üzerinde başladı bile. Sonu ne olur bilinmez. Ama benim merak ettiğim, bu yeni tip AB normundaki kart alındığında sınır kapısındaki uluslararası sürücü belgesi kontrolu devam edecek mi yoksa yeni tip sürücü belgesi bu sorunu da çözecek mi? Durum karışık. Her iki konuda da işin aslını bilenler yazsa da öğrensek…


Category: Yaşam

One Response to Değerli ulusal, daha da değerli uluslararası ehliyet

  1. Umut says:

    1 hafta icinde Yunanistan!a Makedonya Kara Sinir kapisindan giris yapacagim. Bakalim orada da soruyorlar mi bu ehliyeti yoksa sadece TR ile Yunanistan arasindaki siinir kapilarinda mi var bu uygulama, gorecegiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Subscribe to Blog

Enter your email address in order to subscribe to my blog and receive notifications of new posts by email.


Categories


Calendar

July 2013
M T W T F S S
« May   Aug »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031