Gezi direnişinin ikinci haftasında, 13 Haziran 2013’de Taksim Meydanı ilginç bir olaya sahne olmuştu. Alman piyanist Davide Martello, piyanosuyla meydana gelip binlerce Gezi Parkı direnişçisine mini bir konser vermiş ve belki de direniş eylemlerinin unutulmaz enstantanelerinden birine imza atmıştı. Ben ne yazıkki o akşam Taksim’e gidememiş, bu sıradışı konseri kaçırmıştım.

Ancak aynı Martello, dün akşam Berlin’in ünlü Oranienplatz meydanındaydı. Taksim’de göz altına alınan kuyruklu piyano, bu kez toplanan kalabalığa özgürce ses vermekteydi. Ve bu kez ben de oradaki birkaç yüz kişinin içinde olma şansına sahiptim. Belki Oranienplatz’da Taksim’deki gibi binler yoktu, belki bazı dinleyiciler Gezi olayından daha yeni haberdar olan Almanlardı ama yine de Martello’nun çaldığı her iki üç eserden sonra yükselen ”Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarına hiçbir şey engel olamadı.  Barış, demokrasi ve özgürlük için çaldığını söyleyen Martello da bu sloganlara katılıyordu. Dün gece Oranienplatz’daki bu sokak konserini izleyen direnişçiler unutulmaz anlar yaşadı, yaşarken de Taksim’i, Gezi’yi, Ethem’i, Abdullah’ı, Mehmet’i hatırladı.

Konserden sonra Davide Martello ile tanışma ve kısa da olsa konuşma şansı buldum. Direnişe olan katkısı için kendisine teşekkür ettiğimde bana söylediği, ”Barış için, demokrasi için yaptım, yine yaparım” oldu. Teşekkürler Davide! Sen de bu direnişin unutulmaz karakterlerinden biri olarak tarihe geçtin bile.


Category: Yaşam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Subscribe to Blog

Enter your email address in order to subscribe to my blog and receive notifications of new posts by email.


Categories


Calendar

July 2013
M T W T F S S
« May   Aug »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031