Bir Oscar ödül töreni daha geride kaldı. En iyi film ödülü, bir kez daha öncesinde BAFTA ve başka bir takım organizasyonlarda da en iyi film mertebesine ulaşan filme gitti. Bu kez, vatansever Amerikalılar haricinde birçok kişinin içine sinmeyen bir seçim yaptı akademi ve Gran Heslov, Ben Affleck ve George Clooney’nin Argo’suna verdi bu ”en prestijli” ödülü. Tarantino hayranları, Life of Pi’in büyüsüne kapılanlar, Haneke ”aşıkları” en iyi film adaylığında kaldılar.

Çoktandır akademinin Anti-Tarantino olduğunu düşünenlerin (ben dahil) bu düşüncesi bir kez daha pekişti ve kimilerine göre açık ara yılın en iyi filmi olan Django Unchained Tarantino’ya yalnızca en iyi özgün senaryo ödülünü getirmekle yetindi. Bu senaryo ödülü de herhalde adama ayp olmasın veya anti olduğumuz belli olmasın diye veriliyor her seferinde Tarantino’ya, kim bilir…

Neyseki Argo konusunda bir nebze daha ileri gidip bu ilk ciddi yönetmenlik denemesinde Ben Affleck’e en iyi yönetmen ödülünü vermediler. Yılların tecrübesi ve bana göre bir sinema dehası olan Ang Lee ödülün sahibi oldu. Life of Pi bu yıl izledigim ilk en iyi film adayı yapımdı ve sonrasında izlediğim aday yapımlardan sadece Django Unchained bir bütün olarak biraz onun önüne geçti. Bu anlamda Life of Pi’in 4 dalda Oscar alması biraz olsun sevindirdi benim gibi Ang Lee hayranlarını.

Sonuç olarak bir Oscar töreni daha geride kaldı ve her zaman olduğu gibi işin içine sinema sanatının dışında birçok şey karıştı ve ödüller dağitıldı. Benim aklımda kalan ise bu 85. törene siyasetin direkt olarak karıştırılması oldu. İran rehine krizini anlatan Argo ve senaryosuna CIA’in katkı yaptığı bilinen Zero Dark Thirty’nin en iyi film adaylıkları ve Argo’nun sonuç olarak ödüle ”layık” görülmesinin yanında, bu ödülü first lady’nin 4000 km uzaktan video bağlantısıyla açıklaması garip bir şekilde tarihe geçti.

Son olarak, izlediğim filmler içinden bazı ödül kategorilerinde kazananlar ve benim en iyi olduğunu düşündüklerim gelsin. Katılır mısınız bilmem…

EN İYİ FİLM – Kazanan: Argo / Bence: Django Unchained

EN İYİ YÖNETMEN – Kazanan: Ang Lee (Life of Pi) / Bence: Ang Lee (Life of Pi)

EN İYİ ORJİNAL SENARYO – Kazanan: Django Unchained / Bence: Django Unchained

EN İYİ UYARLAMA SENARYO – Kazanan: Argo / Bence: Silver Linings Playbook

EN İYİ AKTÖR – Kazanan: Daniel Day Lewis (Lincoln) / Bence: Joaquin Phoenix (The Master)

EN İYİ AKTRİS – Kazanan: Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook) / Bence: Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook)

YARDIMCI ROLDE EN İYİ AKTÖR – Kazanan: Christoph Waltz (Django Unchained) / Bence: Christoph Waltz (Django Unchained)

YARDIMCI ROLDE EN İYİ AKTRİS – Kazanan: Anne Hathaway (Les Misérables) / Bence: Amy Adams (The Master)


Category: Sinema, Türkçe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Subscribe to Blog

Enter your email address in order to subscribe to my blog and receive notifications of new posts by email.


Categories


Calendar

February 2013
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728